منو دسترسی

فرانچایز رستوران یا حق امتیاز چیست؟

1400/02/01 در ساعت 15:59:00

در کسب و کارهای کوچک و متوسط برای توسعه تجارت ، شرکت و…  موسسه ای اجازه فروش محصولات خود را به شرکت یا موسسه دیگری میدهد و مبلغی از فروش آن شرکت را به عنوان فرانچایز دریافت می کند .

فرانچایز رستوران یا حق امتیاز چیست؟

فرانچایز رستوران یا حق امتیاز چیست؟

در کسب و کارهای کوچک و متوسط برای توسعه تجارت ، شرکت و…  موسسه ای اجازه فروش محصولات خود را به شرکت یا موسسه دیگری می دهد و مبلغی از فروش آن شرکت را به عنوان فرانچایز دریافت می کند . در واقع شرکت فرانچایز دهنده به صورت قانونی حق امتیاز استفاده از برند تجاری خود را به شرکت فرانچایز گیرنده می دهد تا با تامین موارد مربوط به راه اندازی ، سازماندهی ، بازاریابی ، آموزش نیروی انسانی ، تامین مواد و لوازم اولیه و حمایت کامل از شرکت فرانچایز گیرنده فروش مجموعه برند خود را افزایش دهد . پس فرانچایز مدلی است برای بازاریابی و عرضه محصول . مبنای استفاده از این سیستم به این علت است که کار دسته جمعی و اثر تقویت جمعی باعث شناخته شدن برند و فروش بیشتر می گردد.

یکی از عوامل اصلی تصمیم گیری مشتریان برای خرید یا دریافت خدمات ، نام برند می باشد . این نام و نوع برند است که مشتری بر اساس آن انتخاب کرده و محصول و خدمات را با اطمینان بیشتر دریافت می کند . پس فرانچایز دهنده است که میزان رضایت مصرف کننده خود را با ارائه خدمات و پشتیبانی کامل در بین تمام نمایندگی های خود تامین می کند . شرکتی هم که به دنبال اخذ نمایندگی است ، برای اطمینان از موفقیت خود به سراغ برندهای معروف و معتبر در بازار می رود . اما این اطمینان و اعتبار برندها چگونه حاصل می شود؟ برای پاسخ به این سوال باید گفت کیفیت محصول ، در درجه اول اهمیت قرار دارد و بعد از آن شیوه ارائه محصول در بازار (بازاریابی) ، عامل تعیین کننده در میزان اعتبار می باشد.شرکت های فرانچایز گیرنده برای انتخاب فرانچایز دهنده در ابتدا به نوع و نام برند دقت می کنند که :


  1. شناخته شده باشد
  2. در ارائه خدمات به نمایندگی های خود کوشا باشد
  3. به صورت مستمر پشتیبان آنها در سیستم های اجرایی در نمایندگی ها باشد .


انواع فرانچایز

فرانچایز انواع مختلفی دارد .

  1. فرانچایز تولیدی که حق تولید کالا و نحوه تولید به نمایندگی اعطا می شود مانند خودرو سازی ها .
  2. فرانچایز بیزنسی که در کسب و کارهایی که محصول یا خدمات را ارائه میدهند استفاده می شود که فرانچایز خدماتی یا توزیعی نیز نامیده می شود . این مدل فرانچایز بیشتر در صنایع غذایی ، سلامتی و تناسب اندام ، خدمات شغلی و رستوران ها (مثل فرانچایز رستوران) کاربرد دارد .

برای روشن تر شدن موضوع مثالی در این باره ذکر می کنیم . برند بولک ویچ بلژیک یکی از  فست فود ها و برندهایی است که نمایندگانی در کشورهای مختلف از جمله ایران دارد . نحوه کار بدین صورت است که نماینده این شرکت در ایران با نام این برند به تولید و عرضه محصولات بولک ویچ می پردازد و تمام مواد لازم و نحوه پخت و راهکارهای تبلیغات هم توسط بولک ویچ ارائه می گردد . برای سایر شعبات هم در تمام  شهرهای ایران به همین ترتیب عمل می شود و درصدی از فروش محصولات به عنوان فرانچایز پرداخت می گردد . بدین صورت این شرکت از طریق نمایندگی های بولک ویچ خود در سراسر دنیا ، فروش محصولات خود را افزایش داده و نام برند خود را مطرح می سازد.


اخذ نمایندگی


 بررسی فرانچایز رستوران

حال که با تعریف فرانچایز آشناشدیم به بررسی این روش در رستوران ها می پردازیم چرا که این روش بیشتر در رستوران ها و فست فود ها استفاده می گردد . در این مجموعه ها مانند مثالی که ذکر شد فرانچایز دهنده یا رستوران مادر حق استفاده از نام و برند خود را به شعبه جدید میدهد و تمامی استاتداردهای مربوط به راه اندازی از جمله اجرای دکور مطابق بقیه شعبه ها ، آموزش نیروها ، تامین مواد اولیه برای طبخ غذاها و موارد مربوط به تبلیغات طبق الگوی تبلیغاتی رستوران مادر را انجام میدهد .

با اینکه راه اندازی یک رستوران با روش فرانچایز رستوران بسیار راحت و سریع امکان پذیر است اما با این حال همه از این روش استفاده نمیکنند . برای بررسی علت این امر باید مزایا و معایب این روش را بررسی کنیم که در ادامه مقاله به آنها می پردازیم .

 مزایای فرانچایز برای فرانچایز دهنده

کسب اعتماد مشتری و افزایش فروش هدف اصلی هر مجموعه ای است . در رستوران ها کیفیت غذا ، گستردگی و در دسترس بودن شعبات و ارائه خدمات پذیرایی مناسب از جمله فاکتورهایی است که مراجعه کنندگان را به سمت رستوران ها جذب می کند. پس بازاریابی کاربردی برای رسیدن به هدف اصلی هر رستوران یعنی فروش بیشتر با کسب مشتری بیشتر مورد توجه قرار میگیرد . با گسترش شعبات و با توجه به اینکه کار و مدیریت هر شعبه بر عهده شعبه دار می باشد ، علاوه بر بیشتر شناخته شدن برند ، باعث جذب مشتری و در نتیجه فروش بیشتر در شعبات می گردد. علاوه بر آن هزینه بازاریابی نیز کاهش می یابد .

 مزایای فرانچایز برای فرانچایز گیرنده

یکی از گزینه های پیش رو برای هر مجموعه یا شخصی که به دنبال سرمایه گذاری برای شروع کسب و کار جدیدی است استفاده از فرانچایز است . این روش در واقع یک تجارت کاملا عملی ، به صورت آماده استارت زده می شود . چرا که ارائه محصول یا تولید آن ، خدمات ، راه اندازی اولیه ، نام تجاری و حتی لباس کارکنان نیز به صورت آماده توسط فرانچایز دهنده تامین می گردد. اگر نام برندی که فرانچایز گیرنده با آن کار می کند نامی شناخته شده و معروف باشد بحث جذب مشتری نیز خود به خود اتفاق می افتد و از این نظر هم هزینه به حدقل می رسد و هم از ابتدای کار مشتریان زیادی در رستوران خواهید داشت . همچنین به علت معروفیت برند رستوران مادر ، هزینه سرمایه گذاری کاهش می یابد .


اعطای نمایندگی


مزایای مشترک برای فرانچایز دهنده و فرانچایز گیرنده

اشتراک هدف میان هر دو طرف و در نتیجه کار گروهی ، باعث رشد برند رستوران می گردد . هر شعبه در واقع تبلیغی است برای سایر شعبات و در یک چرخه مداوم هر شعبه با ارائه محصول و خدمات مناسب ، یعنی غذای با کیفیت و سرو کامل آن باعث می شود مشتریان با هر شعبه دیگر از برند هم ارتباط برقرار کنند .

بدین ترتیب هر شعبه تبلیغ شعبه دیگر می شود . از طرف دیگر همفکری برای مدیریت ، برنامه ریزی و راهبردهای برند که به صورت گروهی توسط صاحبان برندها صورت می گیرد در کسب نتایج بهتر و رشد مجموعه تاثیر به سزایی دارد .

ما در مجموعه رستوران های عطاویچ در تمامی مراحل راه اندازی فست فود، تجهیزات فست فود و افتتاح شعبه در کنار نمایندگان خود هستیم.

برای راه اندازی یک پیتزا فروشی به چه چیزهایی نیاز دارید؟

1400/06/31 در ساعت 14:55:00

راه اندازی فست فود دیگر یک کسب و کار ساده نیست.علاوه بر استفاده از مواد اولیه مرغوب، استفاده از وسایل و لوازم با کیفیت هم اهمیت بسیاری دارد و می‌تواند به شما کمک‌های بسیاری کند. در این مقاله اطلاعاتی راجب راه اندازی فست فود به شما خواهیم داد.

برای راه اندازی یک پیتزا فروشی به چه چیزهایی نیاز دارید؟

گذشته، حال و آینده فست فود در یک نگاه

1400/06/29 در ساعت 12:43:00

فست فود ها به گونه ای ایجاد شده اند که نیاز مردم را به شیوه ای مناسب و کارآمد برای دریافت غذا تامین کنند زیرا مردم در زندگی مدرن تمایل به ارائه خدمات سریع دارند. سال هاست که شرکت های فست فود از طریق افزایش خدمات خود و ارائه محصولات جدید برای جذب مشتریان جدید و ایجاد پایگاه مشتری با یکدیگر رقابت می ک

گذشته، حال و آینده فست فود در یک نگاه

اعطای نمایندگی در صنعت غذا و رستوران داری

1400/06/22 در ساعت 16:44:00

دریافت فرانچایز از یک برند معتبر سبب طی کردن یک مسیر کوتاه بجای طی یک مسیر بلند با چالش ها و احتمال شکست بالا می باشد. حتی انتخاب نوع صنفی که می خواهید در آن مشغول به کار شوید نیز بسیار مهم است. در این مقاله به بررسی این موضوعات پرداخته ایم.

اعطای نمایندگی در صنعت غذا و رستوران داری

10 مورد از قدیمی ترین زنجیره های فست فود که همچنان فعال هستند.(1)

1400/06/17 در ساعت 12:41:00

در این مقاله به بررسی قدیمی ترین فست فود ها که فرانچایز آن ها در بیشتر کشورهای دنیا قرار دارد پرداخته ایم که در 2 مقاله تقدیم شما می شود.

10 مورد از قدیمی ترین زنجیره های فست فود که همچنان فعال هستند.(1)

تاریخچه فست فود از نگاهی دیگر

1400/05/25 در ساعت 14:27:00

اصطلاح، "فست فود" برای اولین بار در فرهنگ لغت Merriam -Webster در سال 1951 ظاهر شد، اما ریشه های آن بسیار بسیار قدیمی تر است.. در این مقاله به بررسی تاریخچه فست فود پرداخته ایم.

تاریخچه فست فود از نگاهی دیگر

چطور پیتزا فروشی خودتان را افتتاح کنید

1400/05/20 در ساعت 16:26:00

پیتزا یکی از محبوب ترین انتخاب های غذایی برای جهانیان است. برای مثال در آمریکا ، مصرف کنندگان سالانه 3 میلیارد پیتزا می خورند. با چنین ارقامی ، تعجبی ندارد که افتتاح رستوران پیتزا می تواند چشم انداز جذابی باشد

چطور پیتزا فروشی خودتان را افتتاح کنید
نظر جدید
شما هم نظر دهید:
0%

سبد خرید