منو دسترسی

12 رویداد راجب پیتزا که حتما نمی دانید

1400/01/11 در ساعت 11:36:00

پیتزا به عنوان یکی از محبوب ترین غذاهای دنیا با طرفداران بسیار، رویدادها و اتفاقات جالبی هم برای تعریف کردن دارد که در این مطلب به برخی از آن ها اشاره می کنیم.

12 رویداد راجب پیتزا که حتما نمی دانید

12 رویداد راجب پیتزا که حتما نمی دانید


1-اولین پیتزا

کلمه پیتزا بیش از هزار سال قدمت دارد. این کلمه اولین بار در یک متن لاتین در سال 997 م در جنوب ایتالیا نوشته شده است. البته که در بعضی از منابع تولید پیتزا را به ایرانیان نسبت میدهند زیرا در زمان جنگ سربازان ایرانی از سپر گرد خود برای درست کردن نان استفاده می کرده و مواد را به آن اضافه می کرده اند.


2- اولین کسی که روند درست شدن یک پیتزا را نوشت که بود؟

جواب این سوال کمی سخت است. جواب آن، الكساندر دوما نویسنده و رمان نویس معروف فرانسوی ، نویسنده سه تفنگدار ،است.

او یكی از اولین افرادی بود كه از روند طرز تهیه پیتزا یادداشت برداری كرد. در سال 1835 ، الكساندر دوما ، به ناپل سفر كرد و در آنجا مشاهده كرد كه فقرای ناپلی پیتزا می خورند. او این مسئله را دید و شروع به نوشتن روند تولید پیتزا نمود.


3- اولین پیتزا فروشی امریکا با قدمت 116 سال هنوز هم امروز فعالیت می کند.

اولین مکان پیتزا در آمریکا Lombardi’s در شهر نیویورک بود. لومباردی در ابتدا به عنوان یک فروشگاه مواد غذایی افتتاح شد ، اما در سال 1905 فروش پیتزا را آغاز کرد. این رستوران پس از 116 سال، هنوز هم به کار خود ادامه میدهد.


4- محبوبیت پیتزا در ایالات متحده با مهاجران ایتالیایی آغاز شد.

مهاجران ایتالیایی با آمدن خود به ایالات متحده آمریکا، پیتزا را به آمریکا  آوردند. بسیاری از این مهاجران مانند بسیاری دیگر از مهاجران سایر کشورها، فقیر بودند و در آمریکا به شغل کارگری روی آورده بودند. در ناپل طبقه کارگر برای خود پیتزا درست میکردند و آن میراث را با خود به آمریکا  آورده بودند. آرام آرام این غذا در بین مردم آمریکا هم محبوب گشت تا سرانجام به شکل امروزی خود رسید و پیتزا یکی از محبوب ترین غذاهای جهان شد..


5- اتمام جنگ جهانی و شروع عصر پیتزا

پس از جنگ جهانی دوم ، سربازان آمریکایی که در ایتالیا بودند به کشور خود بازگشتند. آنها در ایتالیا پیتزا را دیده بودند و به  آن علاقه داشتند. وقتی آن ها به کشور خود بازگشتند، تقاضا برای درست کردن پیتزا بالا گرفت به صورتی که برای اولین بار سفارش از راه دور در آن زمان به وجود آمد.


6- در زمان های اولیه عرضه پیتزا، پیتزا ها فقط توسط پای فروخته می شدند.

در ابتدا پیتزا به طور انحصاری توسط پای به فروش می رسید. یعنی با خرید پای، به شما پیتزا داده میشد. اما در سال 1933 ، پاتسی لانچییری (از پیتزا فروشی پاتسی در شهر نیویورک) شروع به فروش پیتزا در یک قطعه کامل کرد - روندی که به سرعت توسط سایر پیتزا فروشی ها انتخاب شد.


7- فقط انسان ها عاشق پیتزا نیستند.

انسان ها تنها کسانی نیستند که طعم پیتزا را دوست دارند، بلکه حیوانات خانگی هم به آن علاقه دارند. حتی یک مینی پیتزا برای سگ ها وجود دارد به نام "Heaven Scent Pizza"  ساخته شده از آرد ، هویج ، کرفس و پنیر پارمزان.


8- پیتزا فروشی اونو UNO در شیکاگو، پیتزای دیپ دیش را اختراع کرد.

اولین پیتزاهای دیپ دیش شیکاگو در سال 1943 توسط رستورانی ایجاد شد که بعداً به زنجیره Pizzeria Uno تبدیل شد. پیتزا دیپ دیش همان پیتزا شیگاگو است که در آمریکا با این نام هم شناخته می شود.


9- لغو ضمانت زیر 30 دقیقه دومینو در سال 1993 ، دلیل آن هم رانندگی خطرناک رانندگان پیتزا دومینو بود.

10- اولین پیتزای منجمد در سال 1962 وارد بازار شد. بیشتر طعم آن هم مانند مقوا بود تا اینکه مخترع غذای نابغه رز توتینو دست روی آن گذاشت. او به همراه همسرش صنعت پیتزای منجمد را دگرگون کردند به صورتی که برند آنها به نام توتینو توانست به سرعت در میان مردم جای خود را باز کند به صورتی که در طول 4 سال آنها کمپانی خود را به قیمت 22 میلیون دلار به شرکت پیلزبوری فروختند.

11- در دهه 80 از بسته های پیتزا و پیک های آنها برای رساندن مواد مخدر استفاده میشد. در دهه 1980 ، مافیاها در آمریکا با لباس کارمندان فست فود ها و با مخفی کردن مواد مخدر داخل بسته بندی های پیتزا، اقدام به فروش آنها می کردند.

12- بسیاری از بازیگران و افراد مشهور به پیتزا علاقه دارند و بسیاری از آن ها کار خود را از پیک های رستوران ها شروع کرده اند که از آن جمله می توان به ژان کلود وندام، استفن بالدوین، بیل مورری و .. اشاره کرد..


شما کدام را انتخاب می‌کنید؟  پیتزا یا کالزون؟

1400/08/04 در ساعت 16:33:12

تا بحال شخصی را دیده اید که طرفدار پیتزا نباشد و یا مایل نباشد آن را چندوقت یکبار امتحان کند؟ این ویژگی خاص پیتزا است. در این مقاله پیتزا و کالزون را بررسی کرده ایم.

شما کدام را انتخاب می‌کنید؟  پیتزا یا کالزون؟

پیتزا آناناس

1400/08/03 در ساعت 16:03:16

پیتزا آناناس یک پیتزا خاص با طرفداران خاص خود در دنیا. البته عده ای نیز مخالف آن هستند ولی یکی از خاص ترین پیتزاهاست که ما دراین مقاله به آن پرداخته ایم.

پیتزا آناناس

4 دلیل برای بد نبودن پیتزا

1400/07/27 در ساعت 14:47:13

متاسفانه بسیاری از افراد تصور می کنند پیتزا مضر است. ما در این مقاله دلایلی از مفید و خوب بودن پیتزا بیان می کنیم.همراه ما باشید.

4 دلیل برای بد نبودن پیتزا

سفارش پیتزاهای خاص

1400/07/25 در ساعت 17:10:33

پیتزا یکی از غذاهای مورد علاقه مردم جهان است.این مورد را می‌توانیم بدون هیچ تردیدی بگوییم. در این مقاله 6 پیتزای خاص را معرفی کرده ایم.

سفارش پیتزاهای خاص

قدمتی به اندازه 3000 سال. نان سیر آینه تکامل نان

1400/07/24 در ساعت 15:14:01

در این مقاله به بررسی تاریخچه نان سیر از ابتدای آن تا به حال پرداخته ایم. درواقع یک کندوکاو دیگر در تاریخچه غذاها داریم.

قدمتی به اندازه 3000 سال. نان سیر آینه تکامل نان

طرز تهیه هات داگ تنوری

1400/07/20 در ساعت 11:50:30

در این بخش، قصد داریم طرز تهیه هات داگ تنوری که از جمله ساندویچ های خوشمزه و پر طرفدار در سراسر دنیا می باشد را در اختیار شما دوستان گرامی و علاقمندان به انواع غذا های فست فود قرار دهیم.

طرز تهیه هات داگ تنوری
نظر جدید
شما هم نظر دهید:
0%

سبد خرید