منو دسترسی

چرا پیتزا، پیتزا شد؟

1400/06/20 در ساعت 12:15:00

تابه‌حال فکر کرده‌اید که چرا به پیتزا، پیتزا می‌گویند؟ اصلا اسم پیتزا از کجا آمده است؟ ما امروز به دنبال پیدا کردن جواب این سوال هستیم. با ما همراه باشید.

چرا پیتزا، پیتزا شد؟

چرا پیتزا، پیتزا شد؟

یادش بخیر. خونه مادربزرگ و دعوت از خاله و دایی. در فر باز می‌شد و بوی پیتزا های مادربزرگ کل خانه را پر می‌کرد. واقعا هیچ پیتزایی مثل آن پیتزا ها نمی‌شد. شما به کدام‌ یک از انواع پیتزا ها علاقه دارید؟ پیتزا های ایتالیایی؟ پیتزا های آمریکایی؟ و یا پیتزا هایی که خودتان در خانه درست می‌کنید؟

 هر نوع پیتزا را که ترجیح می دهید ، همه می توانیم قبول کنیم که پیتزا فوق العاده است. در واقع ، آنقدر در سراسر جهان محبوب است که بسیاری از کشورهای مختلف ادعا می کنند که آن ها اولین پیتزای واقعی را اختراع کرده اند.

 اما تابه‌حال فکر کرده‌اید که چرا به پیتزا، پیتزا می‌گویند؟ اصلا اسم پیتزا از کجا آمده است؟ ما امروز به دنبال پیدا کردن جواب این سوال هستیم. با ما همراه باشید.

چگونه پیتزا نام خود را به دست آورد؟

پیتزا می تواند از کلمه یونانی "pitta"  به معنی "پای" یا کلمه Langobardic "bizzo"  به معنی "نیش" آمده باشد. این کلمه اولین بار در یک متن لاتین مورخ 997 در ایتالیا ثبت شد و در سال 1598 به عنوان "یک کیک کوچک یا ویفر" در فرهنگ لغت ایتالیایی-انگلیسی وارد شد. ما برخی از حقایق مربوط به تاریخچه پیتزا را که ممکن است ندانید ، مرور می کنیم. اما قبل از رسیدن به حقایق جالب ، بیایید کمی بیشتر در مورد ریشه های پیتزا بحث کنیم.منشاء کلمه پیتزا

در اوایل دهه 1800 ، کلمه پیتزا توسط انگلیسی زبانان استفاده شد. با این حال ، یک لغت نویس انگلیسی ، جان فلوریو ، کلمه پیتزا را زودتر در فرهنگ لغت ایتالیایی-انگلیسی در سال 1598 وارد کرد که در بالاتر آن را برایتان معرفی کردیم.

اولین استفاده کلمه "پیتزا" در یک متن لاتین مورخ 997 بعد از میلاد بود که در آن اسقف شهر ایتالیایی Gaeta ، پیتزا دوازدهم یا "دوازده پیتزا" را در روز کریسمس و یکشنبه عید پاک دریافت کرد.

ما می دانیم که کلمه پیتزا از ایتالیا آمده است ، اما اگر به ریشه های عمیق تر این کلمه بپردازیم اطلاعاتی که داریم کمی تیره خواهند شد حتی مورخان هم در مورد اینکه دقیقا پیتزا از کجا آمده است پاسخ های متفاوتی خواهند داد و نظرات مشترکی باهم ندارند.

برخی معتقدند که پیتزا از کلمه یونانی پیتا (Pita) یا پیتا (Pitta) به معنی "پای" گرفته شده است. برخی دیگر می گویند این زبان از زبان لانگوباردیک ، که یک زبان آلمانی باستانی از شمال ایتالیا است ، ناشی می شود. کلمه bizzo در لانگوباردیک به معنی "گاز گرفتن" است.

اگر پیتزا را به عنوان نان مسطح پخته شده در کوره تعریف می کنید ، اعتبار پیتزا باید به بابلی ها و مصری هایی که از خاورمیانه آمده اند تعلق داشته باشد زیرا آن ها نان های مسطح پخته شده در کوره های ساخته شده از گل را استفاده می‌کردند.

حال ، اگر پیتزا را به عنوان نانی که با مواد افزودنی روکش دار شده است تعریف می کنید ، باید اختراع پیتزا را به رومی ها و یونانی ها نسبت دهید. رومیان و یونانیان نان را با روغن زیتون و ادویه جات استفاده می‌کردند. امروز ما این غذا را نان فوکاچی می نامیم که در مقالات قبلی درباره این نان (و به نوعی پیتزا) با شما صحبت کرده‌ایم.


پیتزا


چه کسی اولین پیتزا را درست کرد؟

اکثر مورخان اختراع پیتزای امروزی را به ایتالیایی ها نسبت می دهند. با این حال ، نان پخته شده با مواد اضافی را می توان در اجداد بسیاری از غذاهای دیگر یافت.

نسخه ایتالیایی پیتزا ، به ویژه پیتزای ناپولی ، همان چیزی است که اکثر مردم با آن آشنا هستند. اما برای مثال در خاورمیانه لحم‌عجین (که غذایی ترکی است) هم بسیار شبیه پیتزا است و در هلند که مهاجران ترکیه‌ای در آنجا این غذا را باب کرده‌اند به آن پیتزا ترکی می‌گویند.

اما افسانه‌ها می گوید پیتزای امروزی توسط رافائله اسپوزیتو ، نانوایی اهل ناپل برای ما درست شده است. در سال 1889 او به افتخار پادشاه امبرتو و ملکه مارگریتا که برای بازدید به ناپل آمده بودند ، یک پیتزا درست کرد. روی پیتزایی که درست کرده بود موزارلا ، گوجه فرنگی و ریحان ریخت. (او سعی کرد از رنگ های پرچم ایتالیا در آن استفاده کند.)

 گفته می شود ملکه مارگریتا از پیتزا کاملاً لذت برده و بدین ترتیب به افتخار ملکه مارگاریتا نام آن غذا را مارگاریتا گذاشتند.

همانطور که قبلا گفته‌ایم مهاجران ایتالیایی فروش پیتزا را در ایالات متحده آغاز کردند. در سال 1905 جنارو لومباردی اولین پیتزا فروشی را در شهر نیویورک با نام Lombardi’s افتتاح کرد و درنهایت سربازان آمریکایی که در دوران جنگ جهانی در ایتالیا بودند طعم پیتزا را چشیدند و این آغاز عصر پیتزا در سراسر جهان شد.

شما کدام را انتخاب می‌کنید؟  پیتزا یا کالزون؟

1400/08/04 در ساعت 16:33:12

تا بحال شخصی را دیده اید که طرفدار پیتزا نباشد و یا مایل نباشد آن را چندوقت یکبار امتحان کند؟ این ویژگی خاص پیتزا است. در این مقاله پیتزا و کالزون را بررسی کرده ایم.

شما کدام را انتخاب می‌کنید؟  پیتزا یا کالزون؟

پیتزا آناناس

1400/08/03 در ساعت 16:03:16

پیتزا آناناس یک پیتزا خاص با طرفداران خاص خود در دنیا. البته عده ای نیز مخالف آن هستند ولی یکی از خاص ترین پیتزاهاست که ما دراین مقاله به آن پرداخته ایم.

پیتزا آناناس

4 دلیل برای بد نبودن پیتزا

1400/07/27 در ساعت 14:47:13

متاسفانه بسیاری از افراد تصور می کنند پیتزا مضر است. ما در این مقاله دلایلی از مفید و خوب بودن پیتزا بیان می کنیم.همراه ما باشید.

4 دلیل برای بد نبودن پیتزا

سفارش پیتزاهای خاص

1400/07/25 در ساعت 17:10:33

پیتزا یکی از غذاهای مورد علاقه مردم جهان است.این مورد را می‌توانیم بدون هیچ تردیدی بگوییم. در این مقاله 6 پیتزای خاص را معرفی کرده ایم.

سفارش پیتزاهای خاص

قدمتی به اندازه 3000 سال. نان سیر آینه تکامل نان

1400/07/24 در ساعت 15:14:01

در این مقاله به بررسی تاریخچه نان سیر از ابتدای آن تا به حال پرداخته ایم. درواقع یک کندوکاو دیگر در تاریخچه غذاها داریم.

قدمتی به اندازه 3000 سال. نان سیر آینه تکامل نان

طرز تهیه هات داگ تنوری

1400/07/20 در ساعت 11:50:30

در این بخش، قصد داریم طرز تهیه هات داگ تنوری که از جمله ساندویچ های خوشمزه و پر طرفدار در سراسر دنیا می باشد را در اختیار شما دوستان گرامی و علاقمندان به انواع غذا های فست فود قرار دهیم.

طرز تهیه هات داگ تنوری
نظر جدید
شما هم نظر دهید:
0%

سبد خرید